Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż wiele zależy m.in. od indywidualnych preferencji, kariery zawodowej, odbywanych podróży itd. Możemy jednak zaprezentować języki obce, których Polacy uczą się najchętniej. I w większości przypadków to właśnie ich znajomość okazuje się najbardziej przydatna.
- Język angielski. Z oczywistych powodów język angielski otwiera nasze zestawienie. Przede wszystkim jest to język, którym będziemy mogli porozumieć się praktycznie w każdym zakątku świata w sytuacjach oficjalnych. Nawet wyjeżdżając do kraju nieanglojęzycznego w hotelach, bankach czy instytucjach obcokrajowcy zawsze mogą liczyć na anglojęzyczną pomoc. Jest to język międzynarodowy i uniwersalny, a więc jego znajomość (przynajmniej na poziomie komunikatywnym) to współcześnie wręcz obowiązek. W zdecydowanej większości jest wymagany również przez pracodawców. W naszym kraju nauka języka angielskiego rozpowszechniła się dopiero w latach 90-tych. Jednocześnie Polacy bardzo szybko są w stanie się go nauczyć. W dużej mierze wynika to z faktu, że jest to język dla nas dość łatwy. Poza tym otacza nas obecnie z każdej strony – oglądamy angielskojęzyczne filmy, słuchamy anglojęzycznej muzyki, a angielskie słowa bardzo często pojawiają się na witrynach sklepowych, billboardach, w nazwach produktów itd.
- Język niemiecki. Kiedyś był obowiązkowym językiem obcym w szkołach, obecnie sytuacja nieco się zmienia na korzyść innych języków, jednak nadal wiele osób się go uczy. Dla Polaków umiejętność porozumiewania się po niemiecku jest przydatna przede wszystkim ze względów zawodowych. Bardzo wiele osób poszukuje pracy w Niemczech, gdzie w przypadku większości stanowisk wymagana lub mile widziana jest znajomość języka niemieckiego. W przypadku prac typowo fizycznych przydadzą się chociaż podstawy, jeśli jednak chcemy pracować na stanowisku specjalisty swobodna komunikacja po niemiecku to podstawa.
- Język rosyjski. Kilka dekad temu rosyjski był w szkołach obowiązkowy i znał go praktycznie każdy. Później stracił swoją popularność, jednak obecnie widać coraz większe zainteresowanie nauką rosyjskiego. W dużej mierze wynika to z faktu, że Rosja jest bardzo ważnym krajem na mapie gospodarczej świata. Znajomość języka rosyjskiego to coraz częściej poszukiwana umiejętność, szczególnie w branżach związanych z handlem.
- Język ukraiński. Okazuje się, że coraz więcej osób jest zainteresowana obecnie również nauką języka ukraińskiego. Kontakty polsko-ukraińskie są bardzo bliskie. Na naszym rynku pracy coraz więcej ofert skierowanych jest właśnie do osób, które znają język ukraiński.
- Język hiszpański. Polacy bardzo chętnie podejmują się nauki języka hiszpańskiego, który nie tylko fascynuje ze względu na swoje intrygujące brzmienie, ale również bywa bardzo przydatny. Pamiętajmy, że w tym języku porozumiemy się nie tylko w Hiszpanii, ale również w wielu krajach Ameryki Południowej i Łacińskiej, a także kilku państwach afrykańskich. Jeśli więc chcesz dodać kolejną umiejętność do swojego zawodowego życiorysu lub lubisz dalekie podróże, nauka języka hiszpańskiego będzie dla ciebie dobrą inwestycją.
- Język francuski. Od wieków uznawany był za język elit i poniekąd współcześnie też jest tak traktowany. Władają nim dyplomaci, artyści, podróżnicy. Jest to język urzędowy nie tylko we Francji, ale również Szwajcarii, Belgii, Kanadzie i wielu krajach będących kiedyś koloniami francuskimi.